2017. január 29., vasárnap

Sztrakay Norbert vívómester

A régi magyar sportújságokban a legtöbbet említett és úgy tűnik legnagyobbra tartott vívómester Sztrakay Norbert. Azonban lényegi információkat csak a magyar Herkules folyóirat 1889 májusi számában találtam.


















2017. január 28., szombat

Magyar és orosz Herkules újság, Vasiliy Alexeev


Iron History fb oldalról


Tom Burrows fb oldalról


Vadim Ischeykin 67 kg-os bellje (orosz fb)

Bővült a buzogányos bejegyzés.  és a vívással kapcsolatos rész. Mivel az első bejegyzés már igen hosszú ezért új bejegyzésben folytatom a magyar súlyemeléssel kapcsolatos régi cikkek közzétételét. Az új cikkek közül kiemelném Vermes Lajos nevét aki állítólag a 100 kg-os vaskörtét -a kettlebell korabeli neve- bal kézzel háromszor kitolt. Ezzel kapcsolatban vannak kétségeim. 
Most is találtam érdekességeket:

Haladzi és a ló.







Ilya Tsyplyaev feltett egy remek cikket Vasiliy Alexeevről. A cikk eredetileg az Iron History újságban jelent meg:






Zárásként. Sikerült megszereznem az egyik régi orosz Herkules újság számát. Ime egy szentpétervári súlyemelő verseny eredménye.

Herkules újság súlyemelés cikkei 2 (1885)







Most már egyértelmű, hogy a régi magyar újságokban vaskörte névvel illett eszköz a kettlebell.






2017. január 22., vasárnap

A girya súlya, eredete és kettlebellek a múzeumokból

Ma már fogalmam nincs hogy alakult ki az a nézet, hogy a bellek súlya 8 illetve 4 kg-ként váltakozik. Ugyanis mint alább látni fogjuk a legkülönfélébb méretű ellensúlyokat is giryanak nevezték. 
Nemrég sikerült megszereznem egy könyvet -első fotó- ami az első említéséről stb szól. Dobpergés nem 1706 ban volt az első említése hanem 1556-ban adott ki egy utászt Ivanovo Groznogo a girják bélyegzéséről és a baráti mértékegységekről. Igen van kutató aki ennél messzebbre viszi de ez tutibb időpont. A másik dolog. Miért pont 1800-as években jelennek meg az első edzés célú használatáról az infók? Erre a magyar Herkules újság 1884-es évfolyam májusi számában találunk utalást. A mértékegységek egységesítése miatt a felszabadult súlyokat testedzés céljából használják. ("A vasak közül a legtöbben a súlyzókat és a vasrudakat ismerik mint amelyek ép a súlyemelésre készültek és a mázsálási súlyokat.... Legtöbb helyen a mázsálási súlyokat használják. Különösen, hogy a régi súlyok használhatatlanná váltak és olcsón lehet ilyenekhez jutni.") Továbbra is az a véleményem inkább a jobb móduak használták. Nem hiszem a parasztok, munkások egész napi kemény munka után még kedvük lett volna a vasakat emelgetni 



És akkor jöjjenek a girják a múzeumokból:





500 gramm


10 kg








1817-ből



Harkov múzeum

Nyizsnij Novgorod múzeum


2024, november, 3, kettlebell hírek

  Alexander Bogucharov 40 kg-al 26 felvétel és guggolás és nyomás 1 perc alatt 25 szakítás gömbbel felfelé a 40 kg-os bellel. Robotok és mes...