2023. április 30., vasárnap

Cadine 2




Ezt a fotót keleti közösségi oldalon találtam. 
Kuva: E. Alanen. Kansan Kuvalehti, 1931



 

2023. április 10., hétfő

Cadine

 Cadine az 1920-as évek egyik legjelentősebb erős embere volt. A Le Miroir des sports újság 1920 december 2. száma egy remek cikket közöl róla, rengeteg fotóval. A fordításhoz programot használtam. A hiba lehetőségét fenntartom. Most is a lényeget osztom meg.















Az eredeti cikk:

 

1893 július 12-én született Sant-Denisben és itt is élt. Gyerekkorában gyakran azzal szórakozott az iskolában, hogy 2-3 néha 4 társát a hátára vette és úgy rohangált. Hazafelé nem sietett. Az útközben talált köveket, vasakat emelte és dobálta.  

Tanulómunkáit egy szerelőműhelyben végezte. Itt sok lehetőséget talált az izmainak, erejének tesztelésére. 

Csak 16 évesen kezdett el "szervezett" sportot űzni. Belépett egy egyesületbe ahol különféle sportokkal - súlyemelés, birkózás, úszás- ismerkedett meg. Nem gondolta, hogy egyszer bajnok lesz. 

Ezután -gondolom 18 évesen- az ezredhez került és itt is -a társai biztatásainak is köszönhetően- különféle kihívásokat vállalt.

A leszerelés után folytatta a szerelő munkáját. Mellette elkezdett komolyan edzeni. Nagyon büszke rá, hogy a triat súlyzót fel tudta emelni - lehet kilökte, nem egyértelmű a cikkben. (Utánanéztem ennek a súlyzónak. 1839-ben készítette Hyppolite Triat, 91 kg a súlya és 72 mm a "markolat" átmérője. A montmarte atlétikai klubban őrzik. Forrás: https://www.geneanet.org/genealogies-sportifs/fiche/65/cadine-ernest)

Ezután a Francia Súlyemelő Szövetség tesztjei következtek. Tavaly áprilisban kemény küzdelemben megnyerte a párizsi versenyt, 2 hónappal később pedig a francia bajnokságot. Utóbbi eredményével nem teljesen elégedett. Ugyanis legnagyobb riválisa Bugnand -Saint Etien-ből- izomszakadást szenvedett. Ezután a szövetség Őt jelölte ki, hogy az antwerpeni olimpián képviselje Franciaországot.

Az olimpiaán a következő eredményeket érte el:

Egykezes szakítás 88,11 kg

Egykezes súlyzóval szakítás 83,215 kg (a többi gyakorlatnál kétkezes rudat használtak) 

Egykezes lökés 97,89 kg

Kétkezes szakítás 107,69 kg

Kétkezes nyomás 93,005 kg

Kétkezes lökés 138,039 kg

Ezek az eredmények kategóriájában rekordnak számítottak.

Rigolout 2

A Le Miroir des sports újság 1928 október 30. számában is találtam cikket Rigoloutról. Ebben a bejegyzésben főként ezt osztom meg. A fordítás géppel készült ezért a hiba lehetőségét fenntartom.




A címlapon

















Egyéb fotók:


1924.03.02. Francia bajnokság -(Agence Rol készítette), és a képen talán Philippine látható 



Rigolout edz, 1923 vagy 1924-ben készült



Büszkék lehetünk arra, hogy a közép és nehéz súly legjobb versenyzői - Charles Rigolout, Roger Francois és Hostin nálunk vannak.
Bér Nosseir legutóbbi amszterdami győzelmét követően kétség merülhet fel bennünk ezzel kapcsolatban. Azonban Hostin legutóbbi vasárnapi teljesítménye után ez a kétség megszűnt. Nosseir Amszterdamban összesen 335 kg-ot mozgatott meg, ezzel szemben Hostin múlt vasárnap 359 kg-ot mozgatott meg összesen.
Ezt a versenyt a Francia súlyemelő szövetség rendezte a Voltaire gimnáziumban(tornacsarnokban) Roger Francois tiszteletére.
Ez a találkozó be fog vonulni a súlyemelés történetébe, 4 világrekord dőlt meg.Louis Hostin kettőt és Charles Rigolout szintén kettő világrekordot állított fel. Az ő küzdelmük, bravűrjaik lenyűgözték a nézőket.
Hostin egykezes kézisúlyzóval 114 kg-ot szakított. A régi rekord 112 kg volt, ezt szintén ő tartotta. A kétkezes - olimpiai rúddal- szakítás rekordját 145 kg-ra emelte. 
Rigolout a kétkezes -olimpiai rúddal - lökés rekordját 180 kg-ra emelte - a régi rekord 179 kg is az ő nevéhez fűződik. Felállított egy másik rekordot is a kétkezes - olimpia rúddal- szakítás gyakorlatban. A régi rekord -ami szintén az ő nevéhez fűződik - 139 kg volt ezt döntötte meg 141 kg-al. 
Rigolout teljesítménye elképesztő volt. Szinte kifogyhatatlan energiával rendelkezik. Megdöbbentő gyorsasággal és rugalmassággal emelte a súlyzókat, mintha csak tollak lettek volna. Több területen is felűlmúlja a jelenlegi súlyemelőket. 

2023. április 9., vasárnap

Rigolout, 115 kg-os olimpiai rúddal egykezes szakítás, 1929

Rigolout fantasztikus eredményét már régóta ismerem. Azonban részletesebben semmit nem tudok róla.

A napokban nekiültem a La Culture Physique újság újonnan felkerült számainak átnézésére és végre nyomára bukkantam Rigoloutnak és több érdekességnek is. (A képek borzasztó minőségűek. Nem tudtam javítani rajta. Az is nehézséget jelentett, hogy a nagyításnál egy ikon mindig fennmaradt, letölteni pedig nem lehetett az újságot....)

Rigolout a fent említett újságban először 1928 áprilisában jelenik meg.


A következő említése 1928 novemberében van.


1929 áprilisában már a címlapon szerepel a 115 kg-os egykezes szakításával.



Ebben a számban egy hosszabb cikk is foglalkozik az eredménnyel és Rigolouttal.
A cikket program segítségével lefordítottam.Enek a lényegét lentebb , megjegyzésekkel közlöm.  A fordító program miatt a hiba lehetőségét fenntartom . A cikk végén közlöm az eredetit is. 

Rigolout 3 rekordot döntött meg.
Szinte lehetetlen, hogy egy sportoló a különféle gyakorlatokban -szakítás és lökés- egyaránt jó eredményt érjen el. Ezt tanította nekünk eddig az élettan és a súlyzók története.
Rigolout mind a három -élettan, történelem és a saját tapasztalataink- törvényt "megtagadta" (megdöntötte).
Nemrég részt vett a montmartroise -utánanéztem, Montmarte helységről lehet szó- atlétikai társaság által szervezett találkozón. Itt három világrekordot döntött meg. 
Először bal kézzel 100 kg-al szakított, majd jobb kézzel 115 kg-al. Utána kétkezes lökés következett - itt nem annyira egyértelmű a cikk, ismerve a korabeli eredményeket lökésről lehet szó- ahol 182 kg-ot juttatott fej fölé. 
Az újság megemlíti hogy bár Swoboda 190 kilót juttatott fej fölé de ez osztrák stílusban történt. A szövegből nem tudtam megérteni, hogy ez mit jelent.
Bennünket a három gyakorlat közül a 115 kg-os szakítás nyűgözött le a legjobban. Ugyanis ennél a gyakorlatnál a nagy sebesség az izomerővel párosul.
Rigolout sokkalta gyorsabban fejlődik, mint Swoboda, Cyr, Türk .... és mások.
A gyakorlatok végrehajtása között minőségi különbségek voltak ezért még nagyobb eredményeket is elérhet. (Gondolom technikailag az egykezes szakítás volt a legjobb.)
Szívből gratulálunk országos bajnokunk csodás teljesítményéhez. 
Úgy gondoljuk 2-3 év múlva Louis Cyr szintjére fog kerülni, sőt gyorsaságával még meg is fogja haladni.
Rigolout mind a gyors, mind a lassú gyakorlatokban a modern atléták élvonalában tündököl. Courage Rigolout!






A rekordot mai napig senki nem döntötte meg. Utoljára  Koklyaev próbálkozott vele, sikertelenül.

Most is a kutatás közben más érdekességekbe is belefutottam. Ezeket szintén megosztom.





    Korabeli sportlabor




Ha tetszett a cikk hagy ajánljak figyelmedbe  kettő régebbi bejegyzésemet is. Az egyik Göernerről szól a másik pedig Tom Burrows 100 órás indian clubbell gyakorlásáról

Utólag:
La Culture Physical 1929 június számból:









 

Gerundium, a magyar buzogány

Gorján Gábor hívta fel a figyelmemet a gerundiumra. Amit szerintem nyugodtan lehet magyar buzogánynak nevezni. Rögtön nekiálltam kutatni. Ki...