Láss sokat, tanulj sokat, szenvedj sokat -ez az út vezet a bölcsességhez. Kelta mondás
2013. december 31., kedd
2013. december 29., vasárnap
2013. december 28., szombat
2013. december 27., péntek
Íj vizsgálat, íjászat a filmekben
Az egyik gyártó természetes alapanyagokból, hagyományos módon készült íját széltében és hosszában kettévágták az alapos vizsgálat érdekében. Aztán jött a meglepetés.
Archery in film
Archery in film
2013. december 26., csütörtök
Olimpiai súlyemelés, erő és sebesség fejlesztés
Fénykép: Sportyvnipress oldalról
Poliquin oldalán találtam egy jó cikket olimpiai súlyemelés témakörben. Ennek a lényegét osztom meg ebben a bejegyzésben.
Power and the Olympic lifts Pierre Roy-tól.
Először kicsit körüljárja a power szót. Erő és sebesség kombinációja.
A cikk írója szerint az a súlylökő aki a 16 fontos (kb. 7,3 kg) súlyt 22 méterre dobja el nagyobb erőt (power) fejt ki, mint az aki 150 kg-al szakít.
A szakítás a felvétel és lökés 80-82 % szokott lenni. A maximum erőnek pedig a 60 %-a. Tehát például az aki 120-122,5 kg-al szakít, 150 kg-al felvétel és lökést hajt végre. Az elemelése akkor 170-190 kg környékén van. (Ennek utána néztem. Klokovról vannak fenn jó adatok. Az allthingsgym oldalon közöltek alapján 202,5 kg a szakítás, 242 kg a felvétel és lökés, 335 kg pedig az elemelés maximuma. A cikkben írtak alapján a szakítás valamint a felvétel és lökés egymáshoz viszonyított százaléka majdnem megfelel. Azonban Klokov elemelése sokkalta több. Természetesen egy ellenőrzés kevés.)
A szakítás gyakorlatnál a power fejlesztésére a maximum erő 50-70 % ajánlja (power snatch - "aláugrás" nélkül, szakítás magasra húzás, technikai szakítás.)
A felvétel és lökés gyakorlatnál a maximum erő 70-80 %-val kell dolgozni a power fejlesztésére.
A power fejlesztésére irányuló edzésnél 4 sarokpont van: mennyiség (bizonyos mennyiséget végre kell hajtani), idő, intenzitás és korrekt végrehajtás.
A cikk írója említ egy tipikus példát. Az atléta 170 kg-al felvétel és lökést hajt végre, azonban 120-al nem tud szakítani. Technikai és sebesség problémáról beszélhetünk ez esetben.
A cikk végén egy 25 hetes program található. (A program a megadott linken elérhető.)
A teljesebb képért a wikipedian megtekinthető Verkhoshansky és Mel Shiff Supertraining könyvéből a sorozat, ismétlésszám stb. táblázata.
A teljesebb képért a wikipedian megtekinthető Verkhoshansky és Mel Shiff Supertraining könyvéből a sorozat, ismétlésszám stb. táblázata.
2013. december 23., hétfő
2013, ünnepek
Áldott,békés karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új évet kívánok minden Olvasómnak!
2013. december 21., szombat
Erőemelés minősítési szintek
A powerlifting-gym.ru oldalon az erőemelés különböző számainak -különböző szervezeteknél- minősítési szintjei megtalálhatók. Mivel ezekkel a megjelölt szervezetek -szövetségek stb.- oldalán nem találkoztam ezért úgy döntöttem közzéteszem őket. Célomban nem szerepelt minden szervezet minősítési szintjét közzétenni. Megadom a pontos forrást és ott meg lehet nézni a többi szervezet minősítési szintjét.
A fordításról annyit, hogy a экипировке szó kezelőszemélyzet jelentését használtam. Tehát segítőkkel -de lehet a speciális ruhára utal. A blogomon a kezelőszemélyzet nélküli minősítési szinteket teszem közzé.
A táblázatok értelmezéséről. A felső sor jobbról balra I, II, III kezdő szinteknek tekinthetjük. KMC mesterjelölt, MC mester, MCMK nagymester, Utána következő az elit szint. A bal oldali első oszlop a testsúlyt jelenti. (Mindig az első táblázat a Férfiaknak szól, a második a Hölgyeknek.)
Fekvenyomás:
Kettlebellek, humor, pár sor edzéseimről
Az első kép Sergey Rachinskitől -fb, a második a I love heavy lifting fb csoportról a többi a netről. :) A harmadik képen láthatő bellt orosz oldalon árulják.
Olimpiai súlyemelés:
A héten 40 kg-ot simán szakítgattam. 55 kg-al pedig viszonylag könnyen löktem. Így jövő héten feljebb lépek. A technika egyre jobban összeáll.
Girevoy sport:
Szakítás és lökés visszavételre került a héten. Csupán pénteken lett egy komolyabb lökés edzés. Jövő héten itt is feljebb lépést tervezek. A héten bellel nyomás nem volt. Húzódzkodásnál 24 kg-ig mentem föl, csupán egy darab három ismétléses sorozat erejéig.
Kezd egyre csiszoltabb lenni ez a programom.
2013. december 18., szerda
Girevoy Sport rekordok napjainkban
Facebookról, orosz KB csoportból
Kis magyarázat. Felső sor balról jobbra: lökés, szakítás, klaszikus biatlon, hosszú ciklus.
Első oldalsó oszlop, súlycsoportok.
2013. december 16., hétfő
Katonai nyomás alapelvek
A képet Sergei Rachinskiy töltötte fel az FB oldalára
A könyv angol nyelven Managing the training of weightlifters címen jelent meg. A könyv szerző: Nikolai P. Laputin és Valentin G. Oleshko. 1982-ben jelent meg Kijevben. A kiadó Zdorov'ya.
A könyv, mintegy esszenciája az akkori Szovjetúnió olimpiai súlyemelés tudományának. A katonai nyomás alapelveket szeretném megosztani belőle:
1. Minimum súly katonai nyomásnál, ülve nyomásnál és ferde padon történő nyomásnál kvalifikált sportembernél 60 %, fekvenyomásnál és láblökéses nyomásnál 70 %.
2. Maximum súly láblökéses nyomásnál közel a határhoz, 75 % ülve nyomásnál, 90 % döntött pad nyomásnál és 105 % fekvenyomásnál.
3. Ismétlésszám edzésenként 6-20 ismétlés. A szám függ a lökés mennyiségétől.
4. Az intenzitás és ismétlésszám. 90 % 4 ismétlés, 95 % 3 ismétlés, 97-100 % 2 ismétlés. Maximum és szubmaximális nyomás 7-10 naponta.
Ebben a könyvben is van egy kimutatás arról, hogy a súlyemelők milyen intenzitással edzenek. Ebből is az derül ki, hogy edzéseik nagy részén 85 % körüli intenzitást használnak. Valamint érdekes volt megfigyelni a Prilepin táblázat elsődleges formáit. Ebben a 70 % alatti értékek még nem szerepeltek.
2013. december 15., vasárnap
2013. december 13., péntek
2013. december 11., szerda
Délutáni edzés, GS lökés, első sorozat
Jó volt levideózni. Vannak hibák.
Heti 10 edzésem van.... Tegnap favágás és fapakolás jött be. Holnap is lesz ebből a játékból.
Az allthingsgym oldalra felkerült egy Koklayev+Ilin+Polovnikov súlyemelő szeminárium. Akit érdekel az olimpiai súlyemelés érdemes megnéznie. Én tanultam belőle.
A GS planet oldalra felkerült az IUKL szervezet minősítési táblázata. De a jövő évi versenynaptáruk még mindig nincs fenn.
Nemrég indult a giryasporthungary blog. Örülök neki. Több szem, többet lát.
WKC teszt, tanítványok
Tegnap a vállalkozó kedvű tanítványok kipróbálták magukat a WKC teszten.
Gyula: 1362 pont amivel az extrém kategóriában végzett. (A többi tanítványom egyöntetű reagálása. Óh Gyula miért nem a superhuman kategória. :D)
Melitta: 464 pont (lökés nélkül) amivel az átlagos kategóriában végzett.
Ada: 525 pont amivel az átlagos kategóriában végzett.
Andrea: 653,5 pont amivel a jó kategóriában végzett.
Éva: 470 pont (lökés nélkül) amivel az átlagos kategóriában végzett.
Ezen bejegyzés keretein belül osztanám meg a mai olimpiai súlyemelés egyéni rekordomat. 60 kg-san 70 kg-al felvétel.
Utólag:
Ákos is teljesítette a WKC tesztet és lökés nélkül a magas kategóriában végzett 814, 5 ponttal.. Ő kiszámoltatta a teszt 4 gyakorlatra -lökés kivéve- történő arányos pontmeghatározását. Köszönjük!
0-510 pont ( 50 % vagy alatta) - alacsony
511-637 pont ( 50,1 %-62,5 %) - átlagos
638- 765 pont (62,6 %-75 %) - jó
766-892 pont (75,1-87,5 %) - magas
893-1020 pont (87,6-100 %) - maximális
1020 pont felett (100%-) - szuper ember
Utólag:
Ákos is teljesítette a WKC tesztet és lökés nélkül a magas kategóriában végzett 814, 5 ponttal.. Ő kiszámoltatta a teszt 4 gyakorlatra -lökés kivéve- történő arányos pontmeghatározását. Köszönjük!
0-510 pont ( 50 % vagy alatta) - alacsony
511-637 pont ( 50,1 %-62,5 %) - átlagos
638- 765 pont (62,6 %-75 %) - jó
766-892 pont (75,1-87,5 %) - magas
893-1020 pont (87,6-100 %) - maximális
1020 pont felett (100%-) - szuper ember
2013. december 10., kedd
Fegyencedzés, humor
A net világából:
Egész hétvégén fegyencedzést toltam.
Igen? Az milyen?
Egész nap döglőttem az ágyban és 10 percre kimentem az udvarra,
(Jah és megtaláltam a pólómat. A következő felirat szerepel rajta: Testépítő vagyok, de még nem fejeztem be.)
2013. december 5., csütörtök
Olimpiai súlyemelés, pár gondolat Vasiliev Alexeev súlyemelő legendától
A Magyar Edző Társaság folyóiratának legutóbbi számában megjelent egy cikk az alábbi címmel: Szabó S. András: Szükséges-e a nyakba vett súlyzóval guggolás a súlyemelők felkészítésében?
3 Vasiliev Alexeev -súlyemelő legenda- gondolatot szeretnék megosztani ebből.
1. Az edzésmunka terjedelménél fontosabb az intenzitás
Ha például a 80 % terhelést elől guggolásnál 100 kg, hátul guggolás esetében pedig 125 kg jelenti akkor végül is elég elől guggolni 100 kg-al hisz ezzel elérem azt az intenzitást. (Nem szó szerinti idézet.)
2. Szintén az intenzitásról.
Bár szükség van 100 %-hoz közeli ingerekre az intenzitás fontosabb. A kisebb abszolút súllyal végzett terhelés után gyorsabb a regeneráció. Másrészt az olimpia súlyemelésnél ez versenygyakorlat -felvétel és lökés.
3.
Nem az edzést kell élvezni hanem azt, hogy a hatékony edzés által egyre sikeresebb a versenyző. S nem hátul guggolással kell pihenni, ( hozzáteszem színesebbé tenni az edzést) hanem a szakedzést követő kiegészítő mozgással. Vasiliev Alexeev hozzáteszi, hogy Ő például szeret asztaliteniszezni.
Ezeket a gondolatokat, alapelveket legfőképp az olimpiai súlyemelésben lehet hasznosítani.
A bejegyzés utólagos kiegészítése:
A do4a.com oldalon mély Vasiliev Alexeev interjút találtam. Amennyire kis orosz tudásommal és fordítóprogrammal tudtam elolvastam. Pár gondolatot ebből is megosztanék.
Azt már máshol is olvastam, hogy Alexeev ha úgy érezte jónak akkor este edzett. Ebben az interjúban ez más megvilágításba került. Azt írja, azért edzett este, mert tudta, hogy amikor majd fog versenyezni akkor azon a helyszínen orosz idő alapján éjszaka lesz. A számítása bejött és nyert
Az interjúban többször kihangsúlyozza az alapok és a technika fontosságát. Megemlíti itt is, hogy nem annyira kell nagy súlyokat használni. (Ez jellemző az orosz iskolára -szemben a régi bolgár és amennyire megbízhatók az információk a jelenlegi kínai iskolával szemben. Nem megy -vagy csak ritkán- maximumra és maximum közeli súlyokra. Lásd még például Zatsiorsky: Science and practice of strenght training könyvet.)
Ha már nehezebben megy a felvétel és lökés akkor lökj állványról. (Számomra ez kicsit ellentétes az előző gondolattal...)
Az intenzitást, rugalmasságot fontosnak tartja. Erre különböző módszereket talált ki. Többek között például a röplabda megfelelő. 13 kg-os ólomövvel játszott röplabdát. (A lifthard oldalon nemrég készült egy kínai edzővel interjú. Ő azt mondja fontos a nagy súllyal történő guggolás, de kellő robbanékonyságot nem ad. Így szükség van más gyakorlatokra.)
Francia rap és súlyemelés:
Fhemann-Mentale Théorie
A bejegyzés utólagos kiegészítése:
A do4a.com oldalon mély Vasiliev Alexeev interjút találtam. Amennyire kis orosz tudásommal és fordítóprogrammal tudtam elolvastam. Pár gondolatot ebből is megosztanék.
Azt már máshol is olvastam, hogy Alexeev ha úgy érezte jónak akkor este edzett. Ebben az interjúban ez más megvilágításba került. Azt írja, azért edzett este, mert tudta, hogy amikor majd fog versenyezni akkor azon a helyszínen orosz idő alapján éjszaka lesz. A számítása bejött és nyert
Az interjúban többször kihangsúlyozza az alapok és a technika fontosságát. Megemlíti itt is, hogy nem annyira kell nagy súlyokat használni. (Ez jellemző az orosz iskolára -szemben a régi bolgár és amennyire megbízhatók az információk a jelenlegi kínai iskolával szemben. Nem megy -vagy csak ritkán- maximumra és maximum közeli súlyokra. Lásd még például Zatsiorsky: Science and practice of strenght training könyvet.)
Ha már nehezebben megy a felvétel és lökés akkor lökj állványról. (Számomra ez kicsit ellentétes az előző gondolattal...)
Az intenzitást, rugalmasságot fontosnak tartja. Erre különböző módszereket talált ki. Többek között például a röplabda megfelelő. 13 kg-os ólomövvel játszott röplabdát. (A lifthard oldalon nemrég készült egy kínai edzővel interjú. Ő azt mondja fontos a nagy súllyal történő guggolás, de kellő robbanékonyságot nem ad. Így szükség van más gyakorlatokra.)
Francia rap és súlyemelés:
Fhemann-Mentale Théorie
2013. december 4., szerda
Barcsik László interjú
Barcsik László 2013 december elsején az Angliában megrendezésre került téli pentathlon kupán vett részt. 1547 pontot szerzett amivel az előkelő harmadik helyet szerezte meg. Ezzel kapcsolatban készítettem vele egy kis interjút.
László! Először is hagy gratuláljak az eredményedhez!
Kezdjük azonban onnét, honnét jött a kettlebell iránti
vonzalom?
Köszönöm.
Volt egy motoros balesetem 3éve, ahol letört a bal medencecsontom. Mikor
felépültem javasolták, hogy próbáljam ki ezt az eszközt, mert nagyon jól
megerősíti majd a csípőm.
Tényleg nagyon jó volt. Megszerettem.
Később találkoztam interneten a RKC szervezettel és még nyáron meg is csináltam
a vizsgát.
Hogy került a képbe a kettlebellpentathlon verseny?
Versenyszerűen sportoltam ( judo) egész fiatal korom óta, így a versenyszellem
meg maradt bennem és mindig próbáltam jobb és jobb lenni. Eleinte az RKC
mércéin belül feszegettem a határokat, 5perc, 10 perc szakítás, törökfelállás,
nyomások.. Nem voltak rossz eredményeim szerintem, de megmondom őszintén, hogy
egy idő után ez nem adott elég motivációt.Mikor jók a technikáid és elérsz egy
bizonyos szintet, nem akarsz megszakadni, hogy még jobb legyél… Legalábbis
velem ez történt….
Idén ráakadtam interneten a WKC szervezet honlapjára és úgy éreztem,
megtaláltam a helyem. A kettlebell sport, ami nekem való.
Megnéztem a versenyszámokat, és a pentathlon rögtön megfogott. Gondoltam ez
brutális lehet, 5*6perc, ki kell próbálnom. Tényleg az volt… J
3 hónapja egy tanítványom felhívta a figyelmem, hogy lesz egy ilyen verseny
angliában. Nem is gondolkodtam rajta sokat, már azon a héten leadtam a
nevezésemet.
Kérlek írj pár sort a készülésedről.
Mivel kimondottan erre a versenyre készültem, rá kellett állítanom a szervezetem
a 6 perces gyakorlatokra.
-Az első nehézség az volt, hogy a golyót nem lehet letenni. Nem tűnik nagy
dolognak, de aki ahhoz van szokva, hogy leteheti pihenni, krétázhat stb.. annak
azért ez furcsa tud lenni. Egész más a tempó így.
- A következő amit meg kellett szoknom, hogy ritkítani kell a kézcseréket. Itt
ügye adottak a maximum ismétlésszámok ( a golyó méretével lehet variálni), és a
technikai követelmények.. Ezeket betartva nem fér bele, hogy nagyon sűrűn
cserélj kezet, illetve, hogy túl sokat pihenj.
- Ha már a technikánál tartunk, az SFG technikái itt felejtősek, nem nagyon
alkalmasak ilyen nagy ismétlésszámokra. Egyébként itt nem volt nagy gond, a
jerk volt az, amire nehezen álltam rá. Azt mondom, ez a legnehezebb gyakorlat
technikailag.
- Az utolsó furcsaság az volt, mikor megláttam, hogy fixométerrel nézik az
ismétléseidet. Erről később J
Heti 5 szőr edzettem.. 3 edzés típust variáltam. Teljesen
részletesen nem írnám le, hosszú lenne. Nagy vonalakban:
1. gyakorlás. Ez abból állt, hogy egész edzésen keresztül, csak gyakoroltam a
technikákat.. Kisebb-nagyobb golyókkal, változó ismétlésszámokkal…
2. erő, erőállóképesség fejlesztése. A pushpress és a longcyclepress volt a
gyengém, úgy hogy ezeken kellett javítani.
3. A 6 percek gyakorlása.. Ahogy haladtak a hetek, ezekből úgy emeltem az
adagokat, majd az utolsó héten visszavettem, hogy jöjjön az energia..
Szerintem jól sikerült a felkészülés, sokat fejlődtem.
Érdekes, hogy ez pontszámban nem látszott, viszont minőségileg annál inkább. A
szabályos ismétlések már egyáltalán nem okoznak gondot, max terhelésnél sem. Ez
nagyon fontos, és szintén nehéz dolog a fixometer és a szigorú bírók miatt J
A verseny előtt váltottunk pár üzenetet és már akkor
jelezted, hogy tartasz a fixométertől. Kérlek írj pár sort a fixométerről. Hogy
képzeljék el?
Először is, aki nem ismerné, ez egy szerkentyű, amit a golyó fülére erősítenek.
Arra való, hogy jelezzen, mikor az teljesen mozdulatlan. Csak ekkor fogadnak el
egy ismétlést.
Ettől tartottam, mert még sosem próbáltam. Nem tudtam mit fogad el, meddig kell
tartani stb.
Mikor kipróbáltam szerencsére rögtön ráéreztem, elfogadta a technikákat. Meg is
dicsértek mikor gyakoroltam, hogy szépen csinálom.
Egyébként brutális dolog. Nem sok ismétlésem vette el, talán 5- öt összesen.
Viszont teljesen kikészültem. Viszonylag sok idő, mire mozdulatlan a
kettlebell, és ettől teljesen megváltozik a gyakorlatok dinamikája.
Ráadásul mikor már hulla fáradt vagy, annyira nem könnyű fixálni a kettlebellt
és még haladni is mellette.
Mindent összevetve, szerintem ez nagyon jó eszköz. Egyrészt igazságos, másrészt
pedig, nagyon szépek így a gyakorlatok. Nincs kapkodás, rossz ismétlések stb..
Szerintem ez előrébb viszi a sportot.
1547 pontot szereztél. Mennyire vagy elégedett az
eredménnyel, mennyire tudtad a tervezett stratégiát végigvinni?
Egyrészt elégett vagyok magammal, mert nem tudtam volna
többet csinálni. Amit tudtam, azt kiadtam magamból.
Másrészt picit csalódtam is, mert jóval több pontra számítottam. Egy biztos,
fixométerrel ennyire voltam képes.
Szinte semennyire. Az volt a stratégia, hogy az első 4 gyakorlatot magabiztosan
megcsinálom, majd az utolsóban, kiadom magamból a maxot a 28kg- al.
Ehhez képest, már a jerk végén alig éltem. A szakításnál megtartottam még a
28-ast, mert ez a kedvenc gyakorlatom. Nem volt túl jó ötlet, hisz az utolsó
gyakorlatot már csak 20kg- al tudtam csinálni. Ez elég frusztráló volt
egyébként, mert éreztem, hogy nagyon könnyű, de szerintem üres kézzel sem
tudtam volna többet csinálni J
Összegezve, a pontszámom kevesebb lett, mint mikor életemben először
kipróbáltam ezt a számot. Nem hangzik túl jól, de ha meg lenne videón ahogy
akkor csináltam, biztosan jót mosolyognék.J
A fixométert pedig ajánlom mindenkinek! Annak is, aki nem akar versenyezni.
Nagyon okos dolog.
Mik a további céljaid?
Jövőre a fő célom, hogy ki menjek a WKC szervezet
világbajnokságára év végén.
Jó lenne ezen kívül még 1-2versenyen elindulni tapasztalatot gyűjteni.
Ha jól sikerül a jövő évem, utána mindenképp szeretném kipróbálni magam
biathlonban, az oroszoknál (IUKL ).
2013. december 3., kedd
Top 10 girevoy sportoló, Max Shank interjú
Top 10 popular and best kettlebell lifter ( 00:40-00:50 körül érdemes a hátteret is nézni.)
2013. december 2., hétfő
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
Gerundium, a magyar buzogány
Gorján Gábor hívta fel a figyelmemet a gerundiumra. Amit szerintem nyugodtan lehet magyar buzogánynak nevezni. Rögtön nekiálltam kutatni. Ki...
-
Orosz fb egyik csoportjából Milyen címet lehetne adni ennek a képnek? Enyém az egész tömb magnézia. Sőt haza is vihetem. ...
-
Kettő fő erőtesztről tudok van ami jól mutatja az egész test erejét. (Pavel is ír ezekről valamelyik hard style katalógusban.) Itt csak ér...
-
Még tegnap vágtázás közben thermo csizmán át akáctüske fúródott a jobb bokámba és a hegye beletört. Több óra alatt sikerült kicsit felszínre...